1. Olivia (Domina) – Feudi Salentini IGP (Włochy stary świat – beczka)
To wino przenosi nas do gorącej Pugli, powstało z 100% Chardonnay. Selekcja gron, po tłoczeniu moszcz fermentuje w beczkach w temperaturze 16-18 °C. także w beczkach dojrzewa na osadzie (sur li) przy użyciu techniki bâtonnage (betonaż – fr. proces regularnego mieszania osadu podczas fermentacji, by dodać winu ciała, smaku i zapachu, w tym aromatu drożdży fermentacyjnych, metodę opracowali podobno Burgundczycy) Głęboko złota suknia z nutami białych owoców i migdałowym niuansem. W smaku aksamitne, z dobrą kwasowością.
beczka vs bez beczki
Camden Park South Chardonnay (Australia nowy świat – bez beczki)
Wino o słonecznej barwie z zielonkawymi przebłyskami i mocnych aromatach cytrusów, białych brzoskwiń i melona. Na podniebieniu kremowe z przyjemną kwasowością.
2. Spindler Lindenhof Forster Mariengarten Riesling DQ (Niemcy stary świat, bez beczki)
Riesling to niekwestionowany król białych szczepów winorośli. W jednym z najcieplejszych regionów Niemiec, Palatynacie ukazuje się w mocno mineralnej wersji charakterystycznej dla rieslingów z tego regionu. Świeże i rześkie, pełne owocowych aromatów, o doskonale wyważonej kwasowości. Niektóre Rieslingi cechują się wyraźnymi nutami nafty, jednak nie jest to regułą.
stary świat vs nowy świat
Mount Riley – Riesling (Nowa Zelandia nowy świat, bez beczki)
W kieliszku swoją prezencję zaznacza delikatną jasnożółtą suknią z zielonymi refleksami. W nosie kusi świeży aromat limonki, gruszki, cytrusów i nutą przypraw, czy bardziej egzotycznymi owocami guawy i liczi. W ustach soczyste, z miłą dla podniebienia strukturą. Staranny dobór drożdży i dojrzewanie w stalowych tankach dają wrażenie siły, czystości owocu z długim, mineralnym finiszem.
Białe wina z uwagi na brak tanin serwuje się zimne, w temperaturze 10–13°C (wina o bardziej złożonym bukiecie i smaku również podaje się w nieco wyższej temperaturze)